Prezentownik 3 latki – gry planszowe
Prezentownik 3 latki – gry planszowe
Jaki prezent kupić 3 latce?! Trudne pytanie, które stawiamy sobie wielokrotnie, podczas różnych okazji. Niezależnie od wieku zawsze dla rodzica jest to nie lada wyzwanie. Mam dla Was kilka propozycji. Zaznaczę tylko iż staram się wybierać dla Marysi zabawki, kreatywne, wymagające użycia wyobraźni oraz rozwijające umiejętności manualne, naukę liczenia a także słownictwo. Mój wybór często pada na gry, gry karciane oraz planszowe. Jedne i drugie Marysi bardzo przypadły do gustu. Najfajniejsze w nich jest to, że my rodzice możemy włączyć się do zabawy!
Mój pierwszy typ to gra rodzinna Mimiczne kalambury – Janod
Gra jest genialna, jednakże według producenta przeznaczona dla dzieci w wieku 6-12 lat. Postanowiłam jednak kupić ją Mani i sprobować w nią zagrać. Będę z Wami szczera, początki były trudne, ale tak jak pisałam lubię Marysi dawać wyzwania i patrzeć jak sobie z nimi radzi. Z każdym dniem jest lepsza, bystrzejsza i na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że nasza córeczka daje radę.
Zasady gry są bardzo proste. Gra Mimiczne Kalambury zawiera 120 kart , po 24 karty z różnych dziedzin: zawody, zwierzęta, sporty, przedmioty i karty niespodzianki. Kartę losujemy poprzez zakręcenie strzałką na planszy. Gracz bierze kartę z odpowiedniej puli i prezentuje daną rzecz lub postać jedynie przy pomocy dźwięków i gestów. W zestawie znajduje się klepsydra która wyznacza czas. My jednak nie korzystamy z tej opcji. Gramy bez limitu czasu. Podczas gdy jedna osoba pokazuje pozostali gracze z drużyny usiłują odgadnąć co to jest. Wygrywa drużyna, która jaka pierwsza odgadnie 10 słów. U nas drużyna jest jedna i na zmianę staramy się pokazywać. Maryjce najlepiej wychodzi pokazywanie zwierzątek i zawodów.
Co jest fajne? Przygląda się jak my to robimy, patrzy uważnie i śledzi każdy ruch. Uczy się nowych słów, zawodów. Staramy się o każdej wylosowanej karcie porozmawiać i jeżeli nie wie co dana rzecz przedstawia pokazać ją wspólnie używając również słów. Nie mamy żelaznych zasad i w naszej grze wygrywamy wszyscy!
Dlaczego skusiłam się na tę grę? Z kilku powodów, po pierwsze ćwiczy wyobraźnię, po drugie dedukcję i słownictwo, po trzecie zdolności motoryczne i co najważniejsze szybkość i koncentrację! Z koncentracją u Pani bywa różnie, zazwyczaj szybko się nudzi. Dzięki naszej obecności i uczestnictwu w grze Mania bawi się świetnie, wszyscy mamy niezły ubaw! Czasem warto zignorować przedział wiekowy na danej grze czy zabawce. My, rodzice najlepiej znamy nasze dzieci i wiemy co może je zainteresować.
Kolejna gra godna uwagi to Gra memory Zwierzęta Rigolooo, Janod
Jest to gra pamięciowa przeznaczona dla dzieci w wieku 3-7 lat. Tym razem Marysia mieści się w przedziale wiekowym producenta. Myślę, że zasad gry nie muszę tłumaczyć. Każdy z nas na pewno grał w Memo, odnajdowanie dwóch tych samych obrazków. Gra składa się z 40 okrągłych kart, z 20 parami uroczych zwierzątek, m.in. króliczków, myszek, osiołków, koników czy zajączków. Wygrywa ten gracz, który zbierze najwięcej par.
Jak wszystkie propozycje od Janod, gra zapakowane jest w estetyczne pudełeczko przez co idealnie nadaje się na prezent. Marysia świetnie sobie radzi, zazwyczaj to ona wygrywa. Mała agentka jednak czasem oszukuje i podgląda więcej niż dwie karty, musimy ją mieć cały czas na oku 🙂
Gra wyścig Gąski na karuzeli Carrousel – Janod to moja kolejna propozycja.
Jest to zabawa dla dwóch do czterech osób – zarówno dzieci, jak i dorosłych.W zestawie znajdziecie planszę oraz z 4 pionki-gąski i 2 kostki. Gracze wcielają się w role gąsek, których zadaniem jest dotarcie do karuzeli w środku planszy, tj. do pola nr 63. Po drodze muszą pokonać różne przeszkody ale również mogą korzystać z atrakcji wesołego miasteczka. Gra jest cudownie kolorowa, na każdym polu znajduje się inny rysunek: akrobaci, króliczki wyciągane z kapelusza, słodycze, lody, wata cukrowa i wiele innych. Wygrywa gracz, który znajdzie się na miejscu jako pierwszy.
Dzięki tej grze Marysia doskonali swoje liczenie oraz koncentrację. Gra nie jest nudna dzięki specjalnym polom, na przykład: jeśli gracz trafia na pole nr 6 (most), przechodzi od razu na pole nr 12. Takich pól jest dużo, każde z innym zadaniem do wykonania.
Ostatnia gra a zarazem pierwsza gra planszowa Marysi to Strzeż się Kreta. Pisałam o niej tutaj.
Jest to absolutny hit, zdecydowanie polecam!
Gra rodzinna Mimiczne kalambury, Janod
Gra wyścig Gąski na karuzeli Carrousel, Janod
Gra memory Zwierzęta Rigolooo, Janod
Sukienka Marysi – Crazy Pocket